Як зробити відмостку біля будинку?

Відмостка навколо будинку- це обов’язковий елемент захисту ґрунту і фундаменту від намокання осадовими водами. І вона повинна бути передбачена на етапі проектування. Тому властивості і такі розміри, як ширина, товщина, кут нахилу, обумовлені на рівні нормативів. Власнику будинку, що будується залишається тільки вибрати вид покриття. І найбільш поширений варіант – мощення відмостки навколо будинку з тротуарної плитки або бруківки.

Відмостка біля будинку
Відмостка біля будинку

Що треба знати при створенні основи для відмостки

У розрізі відмосткааналогічна тротуару або доріжці, але з обов’язковою наявністю водонепроникного шару. В іншому структура повністю така ж, навіть профіль повинен бути з невеликим ухилом, щоб вода стікала на грунт або в жолоби зливової каналізації.

Пошаровий склад відмоскти будинку з тротуарної плитки виглядає так:

 • Зміцнене дно траншеї ( «корита») навколо будинку. Глибина повинна бути такою, щоб помістилися всі слої і «підземна» частина тротуарної плитки. Для зворотної засипки і просідаючих грунтів мінімальна товщина ущільненого шару дорівнює 15 см. Вже на цьому етапі формують ухил від фундаменту.
 • Подушка. За нормативами обов’язкова тільки засипка піску. Але як підстилаючого шару під пісок може бути використана суміш щебеню середньої і дрібної фракції. Мінімальна товщина подушки – 10 см, рекомендована – від 15 см.

  Структура основи для відмостки
  Структура створення основи для відмостки
 1. Гідроізоляція. Укладання розділового шару з геомембрани або полімерної плівки рекомендована навіть під бетоннемощення (незважаючи на її водонепроникність). Для бруківки цей шар обов’язковий.
 2. Утеплювач. Ця частина не обов’язкова, але утеплене мощення з бруківки навколо будинку підвищить рівень теплозахисту будівлі та знизить вплив сил пученія грунту.
 3. Підстава під плитку. Залежно від способу укладання плитки, можна назвати два виду підстави – піщано-цементна суміш і монолітний бетон. Перший варіант простіший в облаштуванні та ремонті відмостки, другий – міцніше і надійніше.

Які повинні бути розміри відмостки

Найважливіший розмір з точки зору захисту ґрунту від намокання – це ширина. Зрозуміло, що при зволоженні скельні або великоуламкові грунти не втрачають своїх несучих властивостей, тому нормативи визначають мінімальну ширину тільки для піщаних і глинистих ґрунтів.

У першому випадку, завдяки здатності швидко відводити осадові води, цей розмір повинен бути не менше 70 см, у другому – 100 см, при ухилі 1-10%.

Роміри відмостки біля будинку
Роміри відмостки біля будинку

Якщо ж грунти відносяться до просідних то мінімальна ширина для I категорії дорівнює 1.5 м, а для II категорії – 2.0 м, при куті нахилу не менше 3 ° (5.2%).

Примітка. До просадних відносяться багато видів грунту. Вони можуть бути як пористими, так і щільними. А фізика процесу полягає в ущільненні під власною вагою і в умовах зовнішнього навантаження при намоканні грунту, коли вода виступає в ролі «мастила», що полегшує рух частинок. Дати точну характеристику типу грунту можна по лабораторним випробуванням. Тому і є обов’язковими геологічні вишукування перед проектуванням і будівництвом будинку.

Тротуарна плитка чи бруківка

Якщо говорять про тротуарну плитку, то мають на увазі виключно бетонні елементи мощення. І на відміну від бруківки, плитка для відмостки навколо будинку може мати форму не тільки «бруса», а й більш складну геометрію. Хоча суть від цього не змінюється, а експлуатаційні властивості залежать від матеріалу з якого вона виготовлена.
Є три варіанти: бетон, клінкер і натуральний камінь.

Бетонна бруківка

У свою чергу бетонна тротуарна бруківка може виготовлятися двома способами: литтям і пресуванням. Хоча в обох випадках для ущільнення суміші використовується вібрація.

Відмостка з бетонної бруківки
Відмостка з бетонної бруківки

Вібролиту плитку виготовляють за класичною технологією (якщо не брати до уваги барвники та спеціальні добавки прискорюють дозрівання бетонного каменю). Це звичайна «рідка» цементно-піщана суміш з високою рухливістю і пластичністю розчину. Завдяки цьому суміш легко приймає будь-яку форму і забарвлюється, а поверхню плитки виходить яскравою і гладкою. У декоративному відношенні це найбільш привабливий матеріал для мощення, якби не низька міцність. Здавалося б, для відмостки така властивість не головне (по ній ходять нечасто), але треба враховувати опади, що стікають з даху. Якщо на покрівлі не передбачений організований водостік, то відмостка з бруківки швидко зруйнується.

Вібропресовану плитку виготовляють за технологією напівсухого бетону при одночасному впливі вібрації в двох площинах. І міцність бетонного каменю навіть без модифікаторів виходить на чверть вище в порівнянні з класичною технологією (з добавками – в півтора рази). А головна перевага – низьке водопоглинання і висока морозостійкість. Але в декоративному відношенні вона поступається плитці отриманої литтям – приглушені відтінки кольору і прості геометричні форми. В добавок у пресованої тротуарної плитки шорстка поверхня, хоча в умовах обмерзання це «плюс» для доріжки і відмостки.

Клінкерна бруківка

По суті це повнотіла клінкерна цеглина. Хоча є клінкерна плитка, яка від бруківки відрізняється тільки товщиною. І якщо підставою для відмостки служить бетонна монолітна плита, то використовують плитку, покладену на цементний розчин.

Відмостка з клінкерної бруківки
Відмостка з клінкерної бруківки

Як і бетон, це також штучний камінь, але сировиною служать особливі сорти тугоплавкої глини. Випал клінкерної бруківки відбувається при високих температурах (до 1580 ° C) і в результаті отримують матеріал для мощення, який не поступається граніту:

 • клас міцності на стирання A3, на стиск T4 (максимальні);
 • водопоглинання від 2 до 6%;
 • морозостійкість може досягати показника F300.

Рекомендована товщина для пішохідних зон повинна лежати в межах 40-45 мм, але клінкерна бруківка для відмостки будинку може бути тонша. І це дозволяє зменшити витрати на мощення, так як вартість клінкеру досить висока – у німецької бруківки ціни вище, ніж у гранітної вітчизняного виробництва.

Крім високої ціни, у клінкеру невеликий вибір кольору – від жовтого до темно-коричневого, причому це не однорідний колір, а з переходами відтінків основного тону. Колір можна трохи «регулювати» тільки за рахунок змішування декількох сортів тугоплавкої глини, з переважанням певних домішок оксидів металів: залізо задає червоні відтінки, алюміній – помаранчеві, і є добавки які дозволяють отримати синьо-фіолетову частину палітри.

Кам’яна бруківка

Це один з найдавніших елементів мощення. В основному використовуються гірські породи з високою твердістю – базальт і граніт. І хоча відмостка це не доріжка (прохідність невисока), але на таких «м’яких» породах, як вапняки і пісковики, може регулярно капати з даху, якщо немає організованого водостоку.

Кам'яна відмостка біля будинку
Кам’яна відмостка біля будинку

Зазвичай на відмостку з бруківки навколо будинку йде камінь з пиляного або шліфованою, рідше – з колотого. А найпопулярніша порода – це граніт, який має дуже високу міцність, красиву фактуру і досить широку палітру.

Відмостка з натурального каменю
Відмостка з натурального каменю

Тонкощі укладання

Відмостка з тротуарної плитки та бруківки прийнято відносити до «напівжорсткго» типу. Але це тільки в тому випадку, якщо її укладають на підготовку з суміші піску та цементу. Коли відмостка з бруківки лягає на бетонну основу, то це вже «жорстка відмостка», тому між цоколем і підставою обов’язково повинен бути компенсаційний зазор (деформаційний шов товщиною до 5 мм), який заповнюють герметиком на бетонній основі або закладають складеним листом руберойду.

При укладанні плитки на суху суміш з піску і цементу (відношення від 4: 1 до 6: 1), щоб відмостка не “сповзала» з підстави, спочатку монтують бордюр. А щоб стікає вода не розмивала прилеглий грунт, обов’язково пристрій зливової каналізації.

Замітання швів між бруківкою проводять з тих же матеріалів, що використовують для підготовки основи – сумішшю піску та цементу або розчином.

Висновок

Будь-яка тротуарна плитка або бруківка навколо будинку в ландшафтному дизайні прибудинкової ділянки виглядає набагато привабливіше і органічніше ніж сірий «сумний» бетон. А по міцності і надійності вона в більшості випадків його перевершує, так як виключається ймовірність неправильного приготування розчину, внаслідок чого згодом на поверхні відмостки виникають тріщини.