Догляд за бруківкою: правильні способи

chistka-trotuarnoy-plitkiЩо необхідно врахувати, щоб догляд за тротуарною плиткою після укладання не доставляв проблем? Який потрібно догляд за тротуарною плиткою відразу ж після укладання? Який необхідний догляд за тротуарною плиткою у дворі влітку? У чому полягає догляд за тротуарною плиткою від трави? Які засоби можна використовувати під час догляду за тротуарною плиткою в зимовий час?
Як правило, тротуарна плитка досить стійка до змін температур, вологості та інших екзогенних факторів. Однак є причини, за якими вона швидше приходить в непридатність і сильно псується. У даній статті ви знайдете рекомендації по догляду за тротуарною плиткою, за допомогою яких можна впоратися з будь-якою проблемою. І тоді підтримку бруківки в охайному і привабливому вигляді не складе особливих труднощів. Своїми порадами і секретами діляться фахівці компанії «Vip Bruk», яка пропонує послуги з укладання тротуарної плитки в Львові та області.

Що необхідно врахувати, щоб догляд за тротуарною плиткою після укладання не доставляв проблем
Сьогодні бруківка для тротуару – це практично саме стійке покриття, яке при правильному догляді може прослужити досить довго. Головна перевага даного матеріалу – його екологічність. І тому догляд за тротуарною плиткою є першорядним питанням при облаштуванні будь-якої території (паркувальних місць, пішохідних зон, різних майданчиків, зупинок і т.д.).

Міцність і довгий термін служби – це характеристики матеріалу, завдяки яким на відновлення і обслуговування бруківки йде значно менше зусиль і витрат. Крім цього, головним для багатьох людей, які вирішили упорядкувати свою територію, стає критерій економії.

Але довговічність бруківки та її міцність залежать від якості догляду за тротуарною плиткою, який має кілька обов’язкових для виконання правил. Лише при їх дотриманні покриття прослужить максимально довго, зберігаючи всі свої достоїнства і охайний, привабливий вигляд.

Існує кілька причин того, що бруківка швидко псується. Багато що тут залежить від відсутності або неналежного догляду за тротуарною плиткою:

 1. Не тільки зневажливе ставлення до обслуговування бруківки може стати причиною того, що вона не годиться для подальшої експлуатації. Буває, людина спочатку купує покриття низької якості. І тут вже нічого не поробиш. Необхідно або періодично проводити ремонтні роботи, підтримуючи привабливий зовнішній вигляд бруківки, або здійснювати постійний догляд за тротуарною плиткою, або замінити її на більш якісний зразок. І тому, зважившись на благоустрій території, варто в першу чергу знайти висококласний матеріал від надійного виробника, щоб уникнути неприємних ситуацій в майбутньому.
 2. Крім того, фактором швидкого зносу і непридатності тротуарної плитки для використання виступає її неправильна укладання. Як правило, причиною цього є помилки в розташуванні стоку води, через що рідина залишається на бруківці, розмиваючи з’єднання і скріплює матеріал. У підсумку, покриття починає розвалюватися, втрачаючи свою цілісність. І тут догляд за тротуарною плиткою стає неможливим. Рухома бруківка не здатна витримувати необхідну вагу і починає деформуватися і тріскатися, що робить її непридатною для експлуатації. Ось чому вкрай важливо правильно організувати стік води і відремонтувати зруйновану частину покриття, а згодом здійснювати ретельний догляд за тротуарною плиткою. Щоб уникнути подібних ситуацій, довірте виконання роботи фахівцям, які знають всі тонкощі мощення бруківкою.
 3. Контроль навантажень – один з критеріїв догляду за тротуарною плиткою. Перевищення встановленого рівня може стати причиною недовговічності покриття. Наприклад, ваговоз без праці здатний розламати матеріал, призначений для пішохідних зон. Якщо рівень навантажень вище допустимого, то відбувається деформація структури плитки, що істотно впливає на її міцність. Вона стає рухомий, починають з’являтися невеликі розломи, куди стікає вода. Все це призводить до того ж результату, що і неправильна установка водостоку. Тому необхідно заздалегідь визначити для себе, як буде використовуватися купується тротуарна плитка. Незайвим буде і консультація з професіоналом будівельної сфери, який роз’яснить вам всі деталі укладання, властивості і характеристики матеріалу, а також його призначення.
 4. Температурні перепади – один з чинників швидкого зносу плиткового покриття. Але він впливає на довговічність матеріалу тільки тоді, коли бруківка невірно підібрана під кліматичні умови навколишнього середовища. Як правило, таке трапляється, якщо людина не звертає уваги на рекомендації по експлуатації і не консультується з компетентними фахівцями, бажаючи витратити на покупку якнайменше коштів. Якщо ж скачки температури матеріалу не страшні, то варто стежити за правильністю укладання, доглядом за тротуарною плиткою і ступенем впливають на неї навантажень.
 5. Неналежний рівень обслуговування бруківки – ще одна причина зменшення терміну експлуатації покриття. Наприклад, є речі, які категорично заборонено робити з матеріалом. Досвідчені фахівці при догляді за тротуарною плиткою не рекомендують застосовувати хімічні засоби, які не прописані в правилах по обслуговуванню бруківки, а також гострі і важкі предмети при її очищенні в зимову пору року. Щоб не пошкодити покриття, зверніться до професіоналів, які розкажуть вам про те, які кошти і інструменти можна використовувати. Тільки так ви зможете вберегти матеріал від передчасного зносу, зберігши його в належному вигляді.

Який потрібно догляд за тротуарною плиткою?

бруківка доглядДеякі вважають, що догляд за тротуарною плиткою потрібен лише тоді, коли покриття засмічується, тьмяніє або ж покривається снігом. Це абсолютно хибна думка, що може привести до плачевного стану бруківки. Потрібно періодично очищати покриття належним чином (застосовуючи необхідні інструменти і хімічні речовини), що допоможе зберегти його міцність і привабливий вигляд. Важливо пам’ятати, що правильний догляд за тротуарною плиткою – запорука її надійності і довговічності. Якщо ж ви розумієте, що не зможете регулярно обслуговувати бруківку, то не купуйте занадто яскраве покриття. Матеріал природного відтінку – це і економія коштів, і запорука збереження його початкового кольору.

Найоптимальніше рішення – комплексний догляд за тротуарною плиткою, що проводиться раз на півроку. Це допоможе підтримувати покриття в хорошому стані і продовжить термін його служби. Найкраще чистити бруківку в весняну пору року, коли сніг уже розтанув і можна ретельно промити шви і саму плитку. Через шість місяців необхідно провести ще одне комплексне обслуговування, щоб додати матеріалу естетично красивий зовнішній вигляд.

Способи догляду за тротуарною плиткою можна розділити на три групи:

 • Механічна чистка.
 • Хімічна чистка.
 • Волога або суха чистка.

Механічна чистка передбачає застосування різних інструментів (шпателів, скребків, лопаток, шліфувальних апаратів і т.д.). Такий спосіб догляду за тротуарною плиткою, як правило, корисний в зимову пору року, коли потрібно прибрати полій або сніг з бруківки або позбутися від налиплого на неї сміття. Механічна чистка – нескладний варіант обслуговування покриття, однак і тут необхідні спеціальні навички. Якщо перестаратися, то можна зіпсувати поверхню матеріалу.

Суха або волога чистка є основним способом догляду за тротуарною плиткою. Вона застосовується в разі, коли бруківка покрита сміттям, пилом або брудом. Суха і волога читки припускають використання спеціальних полімерних щіток і проведення регулярної мийки матеріалу. При догляді за тротуарною плиткою фахівці радять не застосовувати апарати з дуже сильною подачею води, так як це може привести до тріщин на поверхні бруківки, а значить, і до її деформації.

Більш того, якщо ви хочете, щоб вся мощена територія залишалася рівною, то слід періодично посипати піском плиткові з’єднання і міняти пошкоджені ділянки. Догляд за тротуарною плиткою передбачає також контроль рівномірності укладання матеріалу, який не повинен осідати або, навпаки, підніматися. Якщо водостік встановлений неправильно, то бруківка починає розхитуватися, що призводить до деформації всього покриття.

Догляд за бруківкою у дворі влітку

бруківка догляд вліткуУ літню пору року проводити догляд за тротуарною плиткою дуже легко: необхідно лише прибрати сміття і привести в порядок поверхню бруківки за допомогою мийки. Якщо покриття розташовується біля басейну, то рекомендується обробити його водовідштовхувальним засобом. Це значно зменшить ризик того, що бруківка буде вбирати зайву вологу, а значить, позитивно вплине на термін служби матеріалу. Догляд за тротуарною плиткою полягає і в контролі рівня її забруднення, і в її регулярному очищенні.

Крім того, дуже важливо стежити за навантаженнями, які переносить бруківка. Це необхідний аспект догляду за тротуарною плиткою, за відсутністю якого слід ризик руйнування матеріалу. Безумовно, більшість навантажень виріб витримує в літню пору року. Саме тому відбувається сильне забруднення бруківки.

Види забруднень і способи їх усунення:

 • Жувальна гумка без проблем виводиться професійним хімічним засобом. Інший спосіб догляду за тротуарною плиткою в цьому випадку – зчистити більшу частину жуйки, прибравши інше спеціальною щіткою.
 • Цементні плями видалити не так вже й легко. При цьому поверхня плитки все одно буде пошкоджена, що б ви не робили.
 • Бензин і машинне масло можна прибрати хімічними речовинами, які здатні роз’їдати подібні плями. Догляд за тротуарною плиткою передбачає додавання піску в шви покриття, якщо в них потрапляє бензин.
 • Плями фарби видаляють за допомогою щіток або спеціальних скребків. Решта фрагменти зчищають хімічними речовинами.
 • Сліди від шин видаляють за допомогою гарячої пари за умови, що бруківка здатна переносити подібну температуру. Якщо немає, то очистіть тротуарну плитку, скориставшись хімічними речовинами з додаванням гарячої води.
 • Сажу неважко буде усунути мильним розчином або порошком з відбілювачем.
 • Плями іржі видаляються за допомогою спеціальних речовин, які в своєму складі мають соляну кислоту.

Догляд за бруківкою від трави і бур’янів

бруківка догляд від рослинДогляд за тротуарною плиткою полягає і в видаленні бур’янів і трави. Про це необхідно подбати в процесі укладання бруківки. Є кілька методів боротьби з травою і бур’янами:

Геотекстиль

Геотекстиль – це матеріал, який кладуть під бруківку. Слідом йде піщане покриття, гравій та щебінь. Все це ретельно скріплюють під дією тиску, після чого проводиться укладання матеріалу. При застосуванні даної технології трава і бур’яни ніколи не з’являться на брукованої території, і вам буде легше доглядати за тротуарною плиткою, а прослужить бруківка не менше 25 років.

Плівка поліетиленова

Використання при укладанні двошарової поліетиленової плівки також допоможе вам позбавитися від трави і бур’янів, але лише на 2-3 роки.

Толь або руберойд

Руберойд – це міцний паперовий матеріал, який оброблений або бітумом, або гудроном. Йому не страшна вода, і з плином часу він не гниє. Ефект від використання руберойду при укладанні бруківки тримається протягом декількох років, а догляд за тротуарною плиткою вимагає менше зусиль.

Картон

Щоб протистояти бур’янам, картон повинен бути тришаровим, гофрованим і зволоженим. Це хороший варіант, якщо при використанні тротуарної плитки ви дбаєте і про стан навколишнього середовища. Він не забруднює ґрунт, хоча і прослужить відносно недовго.

Газета

Найпростіший і з незначними витратами метод – це використання зволоженою багатошарової газети. Слід мати на увазі, що догляд за тротуарною плиткою з плином часу доведеться проводити частіше і ретельніше, так як газета – матеріал дуже недовговічний.

Є кілька методів укладання бруківки, які варто застосовувати в разі, якщо ви не хочете, щоб на ньому з’явилися бур’яни або ж трава.

Укладання на бетон

Тротуарну плитку скріплюють за допомогою бетонної суміші. Відстань між сполуками елементів бруківки необхідно мінімізувати. Потім в шви додають бетонний розчин з барвником або ж без нього (в залежності від колірного рішення покриття). Доглядати за тротуарною плиткою буде легше, так як бур’янам не пробитися крізь таку заливку.

Укладання на суху суміш

Цей метод дуже схожий на укладання на бетон. Відрізняється він лише тим, що вода не є компонентом розчину з цементу і піску. Елементи плитки укладаються якомога ближче один до одного. Вода використовується в кінці процесу в якості скріплює рідини.

Визначившись з методом укладання, ви забезпечуєте собі бруківку без трави і бур’янів, а також більш легкий догляд за тротуарною плиткою.

Перш ніж взятися за мощення або реставрацію покриття, скористайтеся запропонованими вище порадами. Але що ж робити, якщо бур’яни на бруківці вже є? Є багато способів усунути їх.

Ось деякі з них:

Спосіб 1. Видалення виросла трави з коренем

Якщо під час догляду за тротуарною плиткою видалити траву з коренем не вдається, то можна максимально обрізати її за допомогою призначених для подібних робіт ножиць або спеціальних інструментів.

Спосіб 2. Ошпарюванні окропом

Під час обробки бруківки необхідно залити окріп в місця з’єднання елементів покриття. Крім того, бур’яни випалюють за допомогою паяльних інструментів. Слід зазначити, що при використанні даного способу поверхню бруківки може постраждати, якщо вона не розрахована на такі високі температури.

Спосіб 3. Систематичне промивання сильним напором води

Під час догляду за тротуарною плиткою застосовуються і насоси для води, і шланги сильного натиску, які в основному необхідні при митті автомобілів. Однак для бруківки такі інструменти бувають не менш корисні. Вода змиє насіння, що потрапили в шви, і виключить появу нових бур’янів.

Спосіб 4. Використання хімічних засобів

Під час догляду за тротуарною плиткою застосовується бура (кухонна сіль). Крім того, тут можуть стати в нагоді хімічні засоби, у складі яких є оцтова кислота.

Якщо ж доглядати за тротуарною плиткою неможливо, тому що вона вся буквально встелена бур’янами або травою, то використовуйте гербіциди.

Безумовно, хімічні речовини бувають дуже небезпечні для грунтової поверхні, а також для спеціально вирощуваних рослин (стоки дощової води можуть перенести хімікати в ваш город або сад). Крім того, вони згубно впливають на екологію. Буває і так, що хімічні речовини псують бруківку, і догляд за тротуарною плиткою приносить результат, прямо протилежний очікуваному.

Інші способи видалення трави не становлять загрози і не шкодять станом навколишнього середовища. Але у них є один недолік – бур’яни підуть, але ненадовго, і тоді доведеться знову проводити роботи з їх видалення.

Правильний догляд за бруківкою в зимовий час

бруківка догляд зимоюВзимку догляд за тротуарною плиткою – це дуже довгий і трудомісткий процес, адже боротися доводиться з кіркою льоду і випав снігом. Суворо забороняється застосовувати в цей час року металеві лопати та інші гострі і жорсткі предмети, так як висока ймовірність згубно вплинути на поверхню бруківки, яка при низьких температурах особливо вразлива. При догляді за тротуарною плиткою використовуйте пластмасові або дерев’яні інструменти. Вони не нашкодять покриттю і добре видалять сніг з його поверхні.

Важливо! Застосування протиожеледних реагентів при догляді за тротуарною плиткою може вберегти її від крижаних кірок і твердого снігу. Але не варто на них економити. Купуйте ці кошти в перевірених магазинах, що спеціалізуються на питаннях догляду за тротуарною плиткою. Професійні консультанти дадуть необхідні рекомендації і запропонують найоптимальніший варіант для вашого матеріалу.

Якщо ж ви купите неякісний продукт, то будьте готові до того, що засіб може зіпсувати відтінок покриття. Безумовно, догляд за тротуарною плиткою – справа серйозна, тому не потрібно економити на реагентах, так як після впливу неприпустимих хімікатів привести бруківку в первинний вигляд буде вже неможливо.

В процесі укладання важливо продумати, як саме буде проходити догляд за тротуарною плиткою в холодну пору року. Даний матеріал має пористу поверхню, тому волога – його головний ворог.

Щоб вода не пошкодила структуру бруківки, її потрібно покрити спеціальним засобом, який захистить плитку від руйнівного впливу рідини. Це дуже важливий етап догляду за тротуарною плиткою, який забезпечить їй довгий термін служби і привабливий зовнішній вигляд. Ефективність обробки триває близько 10 років. Потім слід використовувати спеціальний засіб повторно. Речовини подібного роду застосовуються не тільки при догляді за тротуарною плиткою, а й для стилізації покриття під мокрий матеріал, і для підвищення яскравості його відтінку.

Зверніть увагу! Фахівці не радять обробляти бруківку сіллю, так як її кристали можуть нашкодити виробу (подряпати, проникнути в його структуру з потоками води і т.д.). При догляді за тротуарною плиткою слід скидати сніг на земляну поверхню. Оптимальне рішення – вивезти його із зони покриття. Якщо бруківка знаходиться в безпосередній близькості з дорогою, то обслуговування матеріалу виконується Тротуароприбиральна технікою, оснащеної спеціальними щітками.

Ще 6 порад як доглядати за тротуарною плиткою в усі часи

 1. Видаляючи бруд з поверхні тротуарної плитки, користуйтеся тільки спеціально призначеними для цього хімічними засобами. Такі речовини просто створені для штучних матеріалів та догляду за бруківкою. Інші засоби, не призначені для тротуарної плитки, можуть пошкодити її поверхню, знебарвити виріб або ж зробивши його відтінок тьмяним і непривабливим. А повернути матеріалу колишній вигляд вже не вдасться. Вибирати засоби для догляду за тротуарною плиткою потрібно тільки після консультації з фахівцем. І тоді довгий термін служби покриття і його привабливий зовнішній вигляд вам забезпечені.
 2. Найчастіше ремонтні роботи не закінчуються після укладання бруківки. Слідкуйте, щоб поверхня плитки не загрязнялась будь-якими сполучними сумішами (наприклад, бетоном). Ці плями неможливо вивести, не зачепивши поверхню матеріалу. Щоб очистити тротуарну плитку без пошкоджень, потрібно буде наймати спеціальну техніку. Тому, якщо будівельні роботи після укладання покриття тривають, слід захистити його за допомогою міцної плівки. У тих місцях, де плями все-таки з’явилися, необхідно вдатися до механічної чищенні. При догляді за тротуарною плиткою і видаленні бетонних або цементних плям використовуються шпатель або абразивні матеріали.
 3. Не варто також самостійно фарбувати тротуарну плитку. Фарбування видалить всі природні нерівності матеріалу. Це зробить його більш слизьким в зимову пору року. Однак фарбування бруківки підвищує термін її служби. Нанесення спеціальної речовини збереже покриття від негативних екзогенних факторів (надлишку вологи, стрибків температури, підвищених навантажень і т.д.). Догляд за тротуарною плиткою передбачає застосування особливих гумових фарб на водній основі. Це поліпшить естетичний вигляд бруківки. Основою питання – грамотний вибір потрібного барвника і обробка покриття професіоналами своєї справи, яким відомі «підводні камені» цього процесу. Гумові фарби вкрай стійкі при зносі і постійних скачках температур. Також для догляду за тротуарною плиткою застосовуються і інші засоби для оновлення зовнішнього вигляду матеріалу (наприклад, масляні фарби, лаки по бетону, а також поліуретанові фарбувальні речовини). Вони створені для того, щоб зберегти первісний колір бруківки, надати їй міцності, а також захистити від екзогенних впливів, деформації, утворення тріщин і появи на її лицьовій поверхні солей. При догляді за тротуарною плиткою варто врахувати, що алкідні фарбувальні речовини дуже стійкі до найвищих навантажень, а поліуретанові фарби здатні втриматися на поверхні виробу навіть при температурі до -30 градусів.
 4. Для видалення жирних плям (кров, бензин, вино та ін.) Необхідно придбати спеціальний відбілювач. Варто зазначити, що подібні засоби можуть завдати шкоди вашому організму. При догляді за тротуарною плиткою обов’язково запасіться латексними рукавичками, масками, а також спеціальними окулярами для захисту. По завершенні процесу покриття необхідно обробити несильним натиском води. Щоб в найкоротші терміни очистити поверхню від незначних забруднень використовуйте мильний розчин або ж миючі засоби, гарячу воду або пар. Якщо це не дає бажаного результату, проведіть догляд за тротуарною плиткою із застосуванням спеціальних речовин.
 5. Свіжі розливи на плитці не варто розтирати ганчіркою. Дуже результативний спосіб догляду за покриттям в даній ситуації – застосування адсорбенту (наприклад, навіть котячий наповнювач може виступати очищувачем). Нанесіть його на забруднення, почекайте, поки речовина вбере рідина, а потім добре промийте це місце.
 6. Найчастіше на бруківці з’являються висоли. Нічого страшно, якщо вони проступають в перший час використання. Солі починають виходити з кріплень, що і створює ці висоли. Але в подальшому вони з’являються через неналежне догляду за тротуарною плиткою, на яку вчасно не завдали гідрофобний розчин. Бруківка стає вразливою до вологи, що і призводить до її деформації.

Крім висоли, на поверхні може з’явитися грибок або мох. В цьому випадку слід використовувати будь-який водний розчин засобу, який містить хлор. Їм необхідно протерти мокру бруківку, а потім промити її водою. Всі освіти підуть після обробки. При подальшому догляді за тротуарною плиткою потрібно застосовувати газонні розчини, до складу яких входять сульфат амонію і сульфат заліза. Ці суміші запобігти появі моху, грибка і лишайника.

Як правило, догляд за тротуарною плиткою – завдання нескладне і цілком здійсненна без великих матеріальних витрат і особливих зусиль.